20 lat Teatru Tradycja Zespołu szkół mechanicznych w Głubczycach

W dniach 27-30 października teatr TRADYCJA Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach obchodził swoją 20 rocznicę pracy scenicznej.

Obchody zapoczątkował wieczór autorski Marii Farasiewicz „Teksty w rozsypce” w klubie „Na skrzyżowaniu” MOK. Mogliśmy się wsłuchać w teksty przedstawiane przez samą autorkę jak i zaproszonych gości. Atmosfera, w której były prezentowane teksty była imponująca. Akompaniament Józefa Kaniowskiego, ciemny wieczór za oknami oraz gorąca herbata. Każdy kto przybył na wieczór autorski Marii Farasiewicz czuł się jak w domu, a wiersze były ukojeniem dla jego uszu.
          W kolejnym dniu młodzież głubczyckiego Mechanika odwiedził gość specjalny, wychowanek teatru TRADYCJA, aktor teatru Jaracza w Łodzi– Marek Nędza. Dla wielu było to przeżycie niedo opisania . Obecni aktorzy szkolnego teatru, jak i uczniowie mogli poznać drogę, jaką  przebył nasz absolwent, by znaleźć się tak wysoko. Wspominał on stare czasy spędzone w Mechaniku. Jednak najbardziej interesującą historią - było wstąpienie do szkolnego teatru TRADYCJA. Wspominał o pierwszych swoich krokach, o rolach, w których wystąpił. Ten zawodowy aktormówił także o  pracy z panią Marią Farasiewicz, która była jego pierwszym nauczycielem teatru, jak i krytykiem teatralnym. Marek grał wiele ról, lecz jednej nie zapomni nikt, a była to rola „Żyda” w Herodach, którą odgrywał świetnie. Kto raz widział go w tej roli zapamięta go do końca życia. Jego praca, zaangażowanie, wkład a przede wszystkim czas, który poświęcał do wykreowania roli, by była jak najlepiej zagrana – zasługuje na podziw i uznanie. Najważniejsze jednak jest to, że Marek Nędza – absolwent naszej szkoły - pokazał nam i cały czas pokazuje, że jeśli ktoś wierzy w to co robi, oddaje się temu bez reszty – to może zajść bardzo, bardzo wysoko.

Jednak największa niespodzianka czekała na nas do wieczora, a była to możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych z Markiem Nędzą. Wykonywaliśmy ćwiczenia jak profesjonalni aktorzy. Było przy tym wiele śmiechu, zabawy ale przede wszystkim nauki. Główną rzeczą nad którą pracowaliśmy była emisja głosu, jedna z podstawowych umiejętności aktorskich. Na koniec warsztatów dostaliśmy zadanie od Marka, a było to wymyślenie etiudy. Aktorzy teatru TRADYCJA przedstawiali swoje etiudy i byli równocześnie oceniani okiem fachowca. I tym oto akcentem zakończyliśmy dzień.

Nieubłagalnie zbliżaliśmy się do końca obchodów XX-lecia pracy scenicznej i istnienia  teatru TRADYCJA. W ostatni dniu odbyła się uroczysta gala. Zaproszeni na nią zostali absolwenci, przyjaciele teatru, jak i widzowie, dla których teatr grał od lat.

Niejednej osobie siedzącej na widowni przypomniały się wspaniałe lata spędzone w szkolnym teatrze, wspólne wyjazdy, kiedy ujrzeli swoje zdjęcia umieszczone w prezentacji multimedialnej.
Następnie założycielka,  jak i opiekunka teatru TRADYCJA Maria Farasiewicz oddała głos obecnym aktorom szkolnego teatru, by móc z nimi świętować XX rocznicę istnienia teatru. Nie mogło również zabraknąć występów byłych aktorów.

Lecz można powiedzieć z przekonaniem, że pomimo upływu lat nie zapomnieli fachu i dalej są we wspaniałej formie aktorskiej. Nadszedł również czas podziękowań dla pani Marii Farasiewicz  za lata współpracy na rzecz szkoły, gminy, MOK i wielu innych instytucji, jak i ludzi, którym pani Marysia nigdy nie odmawiała pomocy. Lecz nasza opiekunka teatru TRADYCJA nie pozostała dłużna i również złożyła uroczyste podziękowania wszystkim za 20 lat współpracy. Na koniec została wykonana  piosenka finałowa, która mówiła o historii i losach TRADYCJI. Dziękujemy za te 20 lat i mamy nadzieję, że będzie musiała Pani ułożyć jeszcze niejedną piosenkę na niejedną tak wspaniałą rocznicę.


                                                                                                                                 Mateusz Kościelny, 2m