W minioną środę, 5. czerwca 2019 r. mieliśmy zaszczyt i jednocześnie ogromną przyjemność gościć w naszych szkolnych progach Pana Tomasza Kostusia - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Poseł przybył na zaproszenie pań nauczycielek: Krystyny Koziary, Doroty Gogoli i Aleksandry Pieszak „w pewnej bardzo nietypowej sprawie”, a mianowicie, by przeprowadzić lekcję wiedzy o społeczeństwie dla naszych uczniów. Tematem wiodącym, w myśl założeń spotkania, była historia polskiego parlamentaryzmu, a także rola administracji rządowej i samorządowej w państwie demokratycznym.

Pana Tomasza Kostusia przywitali nasi uczniowie z klasy drugiej technikum logistycznego: Julia Kołodyńska i Adam Felski oraz Pan dyrektor Jan Łata, który przedstawił krótką prezentację dokonań zawodowych zaproszonego gościa.

Następnie nasz gość honorowy w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawił krótki rys historyczny polskiej demokracji, strukturę i zasady działania sejmu, a także jego rolę w państwie praworządnym. Pan Poseł podzielił się z nami również ciekawostkami ze swojego życia prywatnego, opowiadając o swojej pasji motoryzacyjnej, podróżach bliższych i dalszych. Parlamentarzysta bardzo chętnie i z niezwykłą otwartością odpowiadał także na zadawane przez słuchaczy pytania.Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów, czego dowodem był niezwykły wyraz skupienia w trakcie oraz nieustające owacje po zakończonej prelekcji.

Kolejnym punktem programu był występ naszego utalentowanego ucznia, Filipa Platy z klasy trzeciej technikum informatycznego, który pomimo niedyspozycji głosowej przepięknie zaśpiewał utwór zespołu Perfekt „Zawsze tam, gdzie Ty”

Zwieńczeniem spotkania były podziękowania złożone prelegentowi wraz z symbolicznym podarunkiem – ręcznie wykonanym obrazem szkoły przez naszego absolwenta oraz kalendarzem głubczyckim, które wręczyła Pani Maria Farasiewicz. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników spotkania z Panem Tomaszem Kostusiem.

Panie Pośle! Bardzo dziękujemy za wizytę, za to, że w natłoku swoich obowiązków znalazł Pan czas, by odwiedzić naszą szkołę. Dziękujemy również za prezenty, które sprawiły naszym uczniom tyle radości i wreszcie dziękujemy za tę największą niespodziankę –oficjalne zaproszenie do Warszawy, byśmy mogli zwiedzić gmach Sejmu, bo z pewnością dla wielu z nas jest to jedyna okazja, by zobaczyć na żywo tak ważną instytucję państwową.

Aleksandra Pieszak

#wydarzenie publiczne