Dnia 17 marca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych: Barbara Osika, Patrycja Cisaruk i Patryk Urbanik  wzięli  udział w kolejnej edycji „Wielkiej Powtórki z Historii” organizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.  Tematem przewodnim tegorocznej edycji były przyczyny i skutki emigracji i migracji w historii Polski i Polaków.

            Na początku uczniowie wysłuchali wykładu pani dr hab. Małgorzaty Świder „Migracje w XX wieku.” Następnie wzięli udział w zajęciach warsztatowych:  „Migracje Polaków do Rosji od końca XVIII w. do początków XX w. i wielkie powroty w pierwszych dekadach XX w” (dr hab T.Ciesielski), „Różne oblicza Wielkiej Emigracji (dr A.Maziarz), „W cieniu wypędzeń. Próby porozumienia polsko-niemieckiego w PRL (dr M.Patelski).

            Zajęcia były prowadzone w ciekawy i urozmaicony sposób, uczniowie mieli okazję poznać najnowsze poglądy na temat problemów migracyjnych i emigracyjnych w historii. Pozyskane informacje przydadzą się z pewnością przy powtórce do egzaminu maturalnego z historii.

Po zajęciach nasi uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą Stefanowi „Grot” Roweckiemu dowódcy Armii Krajowej. Wystawa prezentuje życie Stefana Roweckiego, począwszy od momentu jego urodzenia, aż do chwili aresztowania. Ekspozycja powstała z inicjatywy Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki we współpracy naukowej z Archiwum Akt Nowych.

                                                                                                                                                     Andrzej Seń