We wtorek, 24 stycznia br. o godz. 1600 w klubie ,,Na skrzyżowaniu” Miejskiego Ośrodka Kultury W Głubczycach odbyło się spotkanie opłatkowe Kresowian zgromadzonych wokół Głubczyckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch. A wzięło w nim udział sześćdziesiąt osób. Spotkanie to prowadził prezes stowarzyszenia-Edward Wołoszyn wraz ze swym zastępcą – Kazimierzem Naumczykiem.
Wśród zaproszonych gości byli: radny Sejmiku Wojewódzkiego – Zbigniew Ziółko, wiceburmistrz – Kazimierz Bedryj, prezes stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie - Koźlu - Witold Listowski, kapelan Kresowiaków – ks. Adam Szubka, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji.

           Były tu nostalgiczne wspomnienia, sentymentalne refleksje, noworoczne życzenia i oczywiście kuluarowe rozmowy.
            O oprawę muzyczno – poetycką zadbało trio kresowe, czyli Maria Farasiewicz, Beata Krzaczkowska oraz akompaniujący Marian Bażyński.
Wybrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki autorstwa Marii Farasiewicz, przeplatane poezją Bożonarodzeniową. Nie mogło też zabraknąć kresowej nuty i takich piosenek jak ,,Tylko we Lwowie” czy ,,Hej sokoły”.
            Ponadto rdzenni Kresowianie, dr Zygmunt Kosowski oraz pani Halina Mróz, przywołali pamięć rodzinnej krainy, recytując wiersze swego autorstwa. Były łzy i wzruszenia, a w niejednym oku łza się zakręciła. Lecz to nie wszystko! Oto minutą ciszy zgromadzeni na opłatku uczcili pamięć tych współbraci, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. To smutne, że środowisko prawdziwych Kresowiaków coraz bardziej się kurczy. Są już sędziwi i nie domagają. Każdego roku ich ubywa. Ale cieszy fakt, że ich potomkowie kultywują i popularyzują tradycje kresowe, zatem pamięć o Kresach II RP nie zaginie!

                                                                                                                Redakcja ZSM