POBÓR KRWI

Wtorek, 13 grudnia 2016r., godz.900. Do Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach przyjeżdża po raz jedenasty specjalistyczny ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Opolu. Świetlica MECHANIKA zamienia się w swoiste ambulatorium
z odpowiednim sprzętem.

,,Młoda krew ratuje życie”. To nazwa tejże akcji, która staje się niejako tradycją ZSM, bowiem tu, od zgoła sześciu  lat, tak wiosną, jak i w okresie jesienno-zimowym, ta rzecz ma miejsce.

A jej szkolnym koordynatorem jest nauczycielka chemii i biologii - Beata Lehun, organizująca to przedsięwzięcie.

Na korytarzu 25-osobowa grupa młodzieży chętnej do oddania krwi tak potrzebnej młodzieńcowi, który uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Pożądana grupa to 0Rh+.

W świetlicy ruch. Pierwsi krwiodawcy zasiadają w fotelach. Tuż obok krzątająca się służba medyczna: lekarz, technik-analityk, pielęgniarki, itd. Nie może też zabraknąć naszej szkolnej higienistki - p. Janiny Węgrzyn, zawsze czuwającej nad samopoczuciem dawców krwi.

Tymczasem prezes głubczyckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi- Ela Kubal - sprawuje pieczę nad całą akcją. Z kolei  jej mama- pani Helena- już tradycyjnie rejestruje uczestników. Od lat zaangażowana i pomocna.

 Są i nasze lokalne media. Marian Pospiszel - właściciel stacji TV Pogranicze oraz Mateusz Kitka- prowadzący portal twojeglubczyce.pl. Dzięki nimi szlachetna idea pójdzie w świat! Pojawia się też dyrektor ZSM- Jan Łata, by wesprzeć krwiodawców i podziękować  im. Nagrywa newsa dla lokalnej TV. Mnie też jako rzecznikowi  idei  czerwonokrzyskiej  wypada coś rzec.

Akcja przebiega bez zakłóceń… Mijają trzy godziny. Czas na podsumowanie i małą statystykę: 18 dawców i ok. 7 litrów krwi- życiodajnego płynu!

Niestety, nie wszyscy chętni tego dnia mogą oddać krew. Przebyte choroby, infekcje, niski poziom hemoglobiny i inne przyczyny zdrowotne stoją na przeszkodzie.

Na zakończenie  Ela Kubal kieruje na ręce koordynatorki podziękowania dla krwiodawców.
Ta przekaże je naszym bohaterom. Tak przecież trzeba o nich mówić. Wszak w szlachetnym geście człowieczeństwa ratują życie innym!

A w kwietniu 2017r. dwunasty z kolei pobór krwi w murach ZSM, na który organizatorzy już dziś zapraszają tak uczniów, jak i osoby z zewnątrz.

Obszerny fotoreportaż Mateusza Kitki na portalu www.twojeglubczyce.pl

                                                                                                                             Maria Farasiewicz