Z wizytą na Górnym Śląsku

         Sobota ,10. grudnia  2016r. dla przedstawicieli  Głubczyckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. stała się swoistym spotkaniem z Kresami II RP.           

            Tak oto prezes Edward Wołoszyn ,jego  zastępca Kazimierz Naumczyk oraz Maria Farasiewicz – animatorka kultury kresowej, korzystając z oficjalnych zaproszeń, udali się do Gliwic, a potem do Bytomia, gdzie uczestniczyli w jakże ważnych wydarzeniach.

W Gliwicach o godz.1500 w zabytkowym Domu  Pamięci Żydów Górnośląskich, będącym odziałem Gliwickiego Muzeum, odbyło się  bardzo interesujące spotkanie o tematyce „ Kresowe Maryje i Chrystusy.’’ Prowadził je wybitny znawca dziejów Kresów II RP Tomasz Kuba  Kozłowski. Jego prelekcja, zilustrowana wspaniałą  prezentacją multimedialną, poświęcona była wybranym miejscom kultu religijnego dawnej  Archidiecezji Lwowskiej. Przedstawił m.in. wizerunki Matki Boskiej w sanktuariach w Kochawinie, Sokalu, Jazłowcu, Podkamieniu ,Stanisławowie i Lwowie, a także wizerunek Jezusa Konającego w Milatynie. Nawiązał także do ich powojennych losów. Tomasz Kozłowski jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie, gdzie prowadzi „ Opowieści z Kresów”. Ponadto jest twórcą i właścicielem największej prywatnej kolekcji zabytków związanych z Ziemiami Wschodnimi. Przed kilku laty gościł w Głubczycach.

            Ostatecznym celem podróży  głubczyckiej  delegacji była Opera Śląska w Bytomiu, gdzie o  godz.1800 miała miejsce ponad dwugodzinna gala koncertowa z okazji jubileuszu 10-lecia na antenie Polskiego Radia Katowice audycji „Lwowska Fala” prowadzonej przez redaktor Danutę Skalską . Uroczystości tej  towarzyszyła Akcja Świątecznej Pomocy Polakom na Kresach i związana z nią kwesta.

            Pani Danuta Skalska od lat współpracuje z Głubczyckim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.Jest częstym gościem i prelegentem tzw. Dni Kresowych i innych przedsięwzięć organizowanych przez to stowarzyszenie. Jej mąż- Jan Skalski-także. To prezes Światowego Kongresu Kresowian.

            W uroczystym koncercie jubileuszowym, o którym tu mowa, wzięli  udział przedstawiciele środowisk kresowych z kraju i zagranicy, goście z Lwowa, władze samorządowe wszystkich szczebli, naukowcy, politycy, ludzie kultury i sztuki ,etc. Były wyrazy uznania, podziękowania dla pani redaktor Danuty Skalskiej za jej zaangażowanie w  szeroką działalność na rzecz Kresów .W swych audycjach bowiem, w każdy niedzielny poranek, krzewi kulturę, obyczaje i pamięć o Kresach dawnej Rzeczypospolitej; czci pamięć przodków, ocala od zapomnienia. Kultywuje i popularyzuje tradycje kresowe przedwojennego Lwowa, nawiązując do niegdysiejszej „Wesołej Lwowskiej Fali’’

            Wypełniona po brzegi widownia Opery Śląskiej podczas wyjątkowego koncertu nie szczędziła braw wspaniałym artystom. Wśród nich był tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz, słynny pieśniarz Maciej Wróblewski, baryton Włodzimierz Skalski ,aktor scen krakowskich Wojciech Habela ,Wiesław Machnik; zespoły : Śląskie Bajery ,,Tyligentne Batiary”, ,,Kresowa Kajakarska Wiara  Henia Poloczka’’, ,,Bratki”- zespół folklorystyczny  z Bukowiny Tatrzańskiej i inni.  Koncert ten prowadziła Danuta Skalska  w duecie z Markiem Bieleckim.

Po zakończeniu  gali  w sali koncertowej im. Adama Didura w budynku Opery odbyła się druga część jubileuszu ,a mianowicie spotkanie opłatkowe. Symboliczny  opłatek ,życzenia świąteczne i kolejne ,niekończące się gratulacje, wypełniły przestrzeń. Ubarwił ją niewątpliwie swym  wystąpieniem historyk –prof. Stanisław Sławomir Nicieja. Z kolei tort niestandardowych rozmiarów i zapach kawy wywołały uśmiech na twarzach gości. A potem długie i ciekawe rozmowy ..

            Tymczasem nasza delegacja ,ubogacona o nowe doświadczenia, przeżycia artystyczne i znajomości ,powróciła do Głubczyc dopiero po północy.

                                                                                                  

                                                                                                    Redakcja ZSM