MECHANIK I SPOTKANIA Z KULTURĄ

            W mikołajkowo-świątecznej atmosferze w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach  odbyło się trzecie z kolei „Spotkanie z kulturą” w ramach projektu edukacyjnego adresowanego do uczniów klas pierwszych. A miało ono miejsce 6. grudnia w świetlicy ZSM. W wydarzeniu tym, obok oczywiście młodzieży, uczestniczyła pani wicedyrektor Ilona Klepacka oraz grupa nauczycieli „Mechanika”.
            Zaproszenie do udziału w tym dydaktyczno-kulturalnym przedsięwzięciu przyjął dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.I.J. Paderewskiego - Adam Kopyto, stając się tym samym gościem i prelegentem spotkania. Od lat pięciu pełni on funkcję dyrektora PSM. To wspaniały nauczyciel, muzyk i akordeonista. Życzliwy i jakże sympatyczny człowiek.
            W swym wystąpieniu przedstawił szeroką działalność placówki, którą kieruje. Ta podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury. Zaprezentował także 20-osobową kadrę pedagogiczną  i klasy instrumentów, w których możną się kształcić. Przywołał powojenną historię  szkoły, jej kolejnych dyrektorów ( Stanisława Adamczyka, Józefa Kaniowskiego, Krystynę Michalik), a także nazwiska absolwentów, którzy odnieśli ogromny sukces artystyczny na arenie krajowej i międzynarodowej. Lecz to nie wszystko. Zainteresowana młodzież z ochotą wysłuchała ciekawych i informacji o spektakularnych działaniach PSM. Należy do nich bez wątpienia organizacja Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów   (co dwa lata), zainicjowanego przez ówczesnego dyrektora- Józefa Kaniowskiego czy chociażby doroczny Festiwal Młodych Kompozytorów. Warto podkreślić, że jedna z laureatek Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach (1994r.)- Julianna Awdiejewa z Rosji-kilka lat później została zwyciężczynią  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
            Snując interesującą opowieść o głubczyckiej szkole muzycznej, p.Adama Kopyto nie omieszkał zachęcić uczestników projektu do udziału we wszelkich programach i koncertach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów swojej placówki. Wspomniał tu o koncercie adwentowym u O.O Franciszkanów, Koncercie Noworocznym, jak i Dniu Patrona Szkoły. Była też mowa o współpracy z ZSM, czego przykładem jest występ PSM podczas programów  integracyjnych BEZ BARIER czy koncertów charytatywnych OTWARTE SERCA z okazji 1.Dnia Wiosny.
            Kończąc spotkanie, p.dyrektor stwierdził, iż na naukę gry na instrumentach nigdy nie jest za późno i warto ją podjąć niezależnie od wieku, a Ognisko Muzyczne działające przy PSM może w tym pomóc.
            Były gorące brawa, serdeczne podziękowania oraz  symboliczny, świąteczny upominek.
            Muzyka „ jest dobra na wszystko”! Uwrażliwia; wyzwala pozytywne emocje; ubogaca ducha; kształtuje osobowość; łagodzi obyczaje… Wiele by tu mówić!
            Obszerna fotorelacja  Mateusza Kitki na portalu twojeglubczyce.pl

                                                                                                        Maria Farasiewicz