Z WIZYTĄ W STOLICY DOLNEGO ŚLĄSKA

Dnia 15 listopada 2016 roku uczniowie klas: 1A, 2A, 2CD oraz 2IU wraz z ks. Grzegorzem Podburaczyńskim, panią wicedyrektor Iloną Klepacką, panią pedagog Ewą Wyrwalec oraz ks. Grzegorzem Bławickim udali się na wycieczkę do Wrocławia.

Pierwszym celem podróży była archikatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, która oczarowała uczniów nie tylko swoją monumentalnością i pięknem, ale przede wszystkim przebogatym wnętrzem architektonicznym (trzy style w jednym zabytku: romański, gotycki i barokowy).

Uczestnicy mogli posłuchać o historii powstawania katedry i jej dziejach, szczególnie podczas trwania II wojny światowej, a także zwiedzić poszczególne jej kaplice: Najświętszego Sakramentu, św. Elżbiety, Bożego Ciała (Kaplica Elektorska). W trakcie zwiedzania Matki kościołów archidiecezji wrocławskiej, uczniowie zwrócili również uwagę na przepiękny ołtarz główny ze sceną Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zawartą w tryptyku z XVI wieku, stalle z kościoła św. Wincentego, z XVII wieku oraz liczne nagrobki i płyty nagrobne biskupów wrocławskich.

Po wyjściu z katedry udaliśmy się na podziwianie najstarszej dzielnicy Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć szereg cudownych zabytków takich, jak: barokową kanonię kapituły wrocławskiej z XIV wieku, przebudowaną w wieku XVIII, rezydencję arcybiskupa metropolity wrocławskiego, kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku z przełomu XIV i XV wieku, most tumski, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła z poł. XV wieku, kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja, barokowy pomnik św. Jana Nepomucena czy pomnik kard. Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego, współautora Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym zapisano słynne zdanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie.”

Po opuszczeniu Ostrowa Tumskiego przejechaliśmy do wrocławskiego Afrykarium, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniały kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem Afryki. I tak: w akwariach i basenach o pojemności 15 000 000 l wody ujrzeliśmy przepiękne rafy koralowe z terenów Morza Czerwonego, a w nich pływające różne gatunki ryb np. rekiny, piranie, mureny, seleny i inne stworzenia wodne (foki, pingwiny przylądkowe, żółwie, płaszczki, meduzy).

W dalszej części zwiedzania Afrykarium, przeszliśmy do potężnej hali, stworzonej na kształt dżungli otaczającej rzekę Kongo, gdzie nie tylko mogliśmy doświadczyć iście tropikalnych temperatur, ale przede wszystkim zaobserwować mieszkające tam zwierzęta, takie jak: krokodyle, hipopotamy czy manaty oraz różne gatunki ptaków i roślin.

Największą zaś atrakcją Afrykarium był prawie dwudziestometrowy tunel akrylowy oraz okno o powierzchni około 40 m2 i grubości 30 cm.

Podsumowując wycieczkę, można śmiało stwierdzić jedno: WARTO PRZYJECHAĆ DO WROCŁAWIA I ZATOPIĆ SIĘ W NIESAMOWITOŚCI TEGO MIASTA.

                                                                                                           Ks. Grzegorz Podburaczyński