14 LAT z BEZ BARIER

                W dniach 8. i 9. listopada br. o godz. 1700 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach miała miejsce 14. edycja programu integracyjnego BEZ BARIER, wkomponowanego w Głubczyckie Dni Kultury. Pierwszego dnia z udziałem dzieci, a drugiego - młodzieży i dorosłych. A przyświecało mu hasło „Życie to dar”.

To szlachetne przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez jego pomysłodawczynię - Marię Farasiewicz przy współpracy z MOK oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Głubczycach.

Oto razem na scenie, w jedności i wspólnocie niepełnosprawni i zdrowi.

Podczas tych integracyjnych wieczorów sala widowiskowa wypełniona były po brzegi. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Wśród nich radny Sejmiku Wojewódzkiego - Zbigniew Ziółko, burmistrz - Adam Krupa, jego zastępca -  Kazimierz Bedryj, wójt Branic- Sebastian Baca, przewodniczący Rady Miejskiej - Kazimierz Naumczyk, członek Zarządu Powiatu- Irena Sapa, radni gminy i powiatu. Ponadto dyrektorzy przedszkoli, szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, poradni, osoby duchowne, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, kierownicy  instytucji świadczących pomoc niepełnosprawnym, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie, rodzice, dzieci, młodzież, lokalne i wojewódzkie media i inni. Słowem- sympatycy idei integracji na ziemi głubczyckiej .
                Program BEZ BARIER 8. listopada dedykowany był Dawidowi Herbutowi, uczniowi Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, cierpiącemu na nieuleczalną chorobę metaboliczną. Stał się niejako apelem o pomoc finansową na leczenie Dawida. Z kolei koncert 9. listopada dedykowano poruszającemu się na wózku inwalidzkim, „uwięzionemu” we własnym ciele Bartoszowi Dereniowi, tegorocznemu absolwentowi LO, obecnie studentowi informatyki na Politechnice Opolskiej. Były wielkie emocje, łzy i wzruszenia.

Bez-Barier.jpeg

Na scenie bogactwo treści i formy: inscenizacje, piosenki, tańce, recytacje, pantomima itd.
W tegorocznej edycji BEZ BARIER wystąpiło ponad trzystu wykonawców. Od przedszkolaków po osoby dorosłe. Przybyli tu także goście z Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie.
                BEZ BARIER to swoisty festiwal integracji. Od lat cieszy się uznaniem i popularnością w naszym środowisku. To prawdziwa lekcja zrozumienia, przyjaźni i miłości.
                Integracja na scenie: rzeczywista, szczera, autentyczna. Lecz w życiu codziennym jeszcze wiele barier do pokonania!
                Za rok 15. jubileuszowa edycja programu BEZ BARIER, na którą organizatorzy już zapraszają.

Obszerny fotoreportaż Mateusza Kitki na http://twojeglubczyce.pl/?p=19645

                                                                                                         Redakcja ZSM