LEKCJA HISTORII, PATRIOTYZMU I WIARY

Tak właśnie można nazwać nasze lokalne , jubileuszowe obchody 1050-lecia Chrztu Polski ,a integrujące różne środowiska społeczne . Głubczycki MECHANIK aktywnie w nich uczestniczył .
Trwały one dwa dni. Rozpoczęły się w niedziele 17 kwietnia o g. 1500 uroczystą mszą św. za Ojczyznę, koncelebrowaną w kościele parafialnym p.w. NNMP w Głubczycach . Następnie długi korowód z Mieszkiem i Dobrawą na czele , udał się na Skwer św. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz samorządowych , harcerze , zaproszeni goście , reprezentanci danych instytucji , szkół , wszelkich grup społecznych złożyli kwiaty pod tablicą Wielkiego Polaka . Kolejny punkt obchodów jubileuszowych stanowił bogaty program artystyczny w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Najpierw  trwające ponad godzinę oratorium ,,Od Mieszka I do Jana Pawła II” pod kierownictwem Józefa Kaniowskiego, w którym wystąpiły: Grupa Estradowa MOK , zespół „Uśmiech” oraz rodzina Fedorowicz. Zaraz po nim jakże barwny mini-spektakl historyczny ,,Zaślubiny Mieszka i Dobrawy” w wykonaniu teatru TRADYCJA ZSM oraz grupy teatralnej GŁOSY MOK w reżyserii Marii Farasiewicz i Waldemara Lankaufa .
Oratorium miało charakter poetycko-muzyczny jak i sakralno-patriotyczny , z kolei spektakl historyczny wskrzesił ducha zamierzchłej epoki i przywołał w dość zabawnej konwencji okoliczności  towarzyszące zaślubinom księcia Mieszka z czeską księżniczką Dobrawą. Oryginalne, średniowieczne kostiumy dodały inscenizacji autentyczności , której tło stanowiła muzyka wieków średnich .
Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkich wykonawców .
     W kolejnym dniu , czyli 18 kwietnia, sala widowiskowa MOK dwukrotnie była wypełniona po brzegi. O godz. 900 niedzielny program tym razem mogły obejrzeć dzieci z naszych szkół podstawowych . Ponownie było ORATORIUM , a po nim ,,Zaślubiny Mieszka i Dobrawy”. Odbiorcy nie szczędzili braw występującym.
Z kolei o godz. 1100 całą widownię zapełniła społeczność uczniowska i nauczycielska Zespołu szkół Mechanicznych , która z radością przyjęła zaproszenie do uczestnictwa w jubileuszowych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski .
            

                                                                                                             Redakcja ZSM

1050-lat-chrztu-Polski.png