spotkanie w ramach Opolskiej Kampanii „Przyhamuj – życie przed Tobą”

11 marca 2016 roku w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach odbyło się spotkanie w ramach Opolskiej Kampanii Przyhamuj – życie przed Tobą, związanej z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym oraz reagowaniem na niewłaściwe zachowania kierujących pojazdami. Wzięła w nim udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami z naszego powiatu.
      Wszystkich  uczestników powitał Pan dyrektor Jan Łata, a Pani wicedyrektor Ilona Klepacka przedstawiła program spotkania. Jako pierwszy głos zabrał Pan wicekurator Rafał Rippel  naświetlając cel tego spotkania, którym było podnoszenie świadomości przestrzegania przepisów ruchu drogowego. W scenariuszu spotkania znalazły się prezentacje i wystąpienia Pana Henryka Dojki – Sekretarza Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu i Pana Dominika Grabowskiego – instruktora i egzaminatora opolskiego WORDU oraz Pana podisp. Macieja Milewskiego – przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Młodzież zapoznała się z najczęstszymi przyczynami wypadków, obejrzała filmy edukacyjne, poznała statystyki wypadkowe oraz najczęściej popełniane błędy przez młodych kierowców i sposoby ich unikania.

     W drugiej części spotkania odbył się konkurs wiedzy o ruchu drogowym i motoryzacji, w którym wystartowały drużyny reprezentujące: ZSM w Głubczycach, ZSO w Głubczycach, ZS w Kietrzu i ZSCKR w Głubczycach. Wygrała drużyna z gospodarzy, czyli głubczyckiego „mechanika”, zdobywając maksymalną z możliwych liczbę punktów.

     W trzeciej części spotkania uczniowie mogli sprawdzić zachowanie pojazdu podczas wypadku drogowego, w symulatorach podczas zderzenia i „dachowania”, co było dla nich nowym i bardzo pouczającym doświadczeniem.

                                                                                                                             Krzysztof Malik