O SUKCESIE TEATRU TRADYCJA ZSM

W dniach 23-24 stycznia br. W Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim  odbył się XXXI Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych HERODY’2016. W Przeglądzie tym po raz kolejny wystąpił teatr TRADYCJA Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach pod kierownictwem Marii Farasiewicz, zdobywając I  miejsce, czyli Berło Heroda oraz nagrodę główną Marszałka Województwa Opolskiego. Ponadto Maria Farasiewicz została uhonorowana za reżyserię.

111.jpeg

Grupa teatralna z głubczyckiego „Mechanika” zaprezentowała w Lewinie  widowiskowy spektakl obrzędowo-kolędniczy według scenariusza Marii Farasiewicz z wykorzystaniem przedwojennej inscenizacji Tadeusza Pajdały  „O okrucieństwie i ukaraniu Heroda”. TRADYCJI akompaniował na instrumentach klawiszowych w ludowej aranżacji p. Marian Bażyński. Jury  w składzie: prof. dr hab. Teresa Smolińska –folklorystka z Uniwersytetu Opolskiego(przewodnicząca jury), prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej wysoko ocenili walory etnograficzne przedstawienia kolędników  z Głubczyc, ich umiejętności aktorskie, kulturę żywego słowa, oprawę muzyczną i śpiew, jak  i również wartką akcję. Licznie zgromadzona publiczność nie szczędziła braw. Dodatkowym atutem widowiska naszej reprezentacji był niewątpliwie wystrój starodawnej izby, której wyposażenie pochodziło głównie ze Szkolnego Muzeum Regionalnego ZSM.

222.jpeg

To już trzynaste HERODY w 21-letniej historii teatru TRADCYJA. Warto przypomnieć, że artyści z „Mechanika” mają na swym koncie sześć głównych nagród w tym przeglądzie, pięć drugich miejsc oraz dwa trzecie. Od lat zawsze na podium.

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych to barwna impreza folklorystyczna kultywująca i popularyzująca różne formy kolędnicze związane ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, Wśród nich : jasełka, chodzenie z kozą, szopką -Betlejka, choinką – Rajem czy owe herody, od których przegląd przejął nazwę,

HERODY w Lewinie Brzeskim to  jedyny w Polsce tego typu przegląd o zasięgu wojewódzkim. Swój prestiż i popularność zawdzięcza wysokiemu poziomowi inscenizacji, dobrej organizacji , a także szerokiemu zainteresowaniu uczestników, widzów oraz mediów.

Warto podkreślić, że biorąc udział w owym przeglądzie, TRADYCJA reprezentuje nie tylko swoją szkołę, ale także miasto i gminę Głubczyce oraz cały powiat.

A w zwycięskich HERODACH wystąpili: Natalia Chaszczewska (Królowa), Mietek Zając (Herod i Żyd), Kamil Kaźmierczak (Feldmarszałek), Jagoda Mazurkiewicz (Anioł), Patryk Urbanik (Diabeł), Patrycja Cisaruk (Śmierć), Maria Farasiewicz ( kolędnik z szopką), Damian Wołowczyk(kolędnik z Turoniem); pomoc techniczna i scenograficzna: Aleksandra Kuca, Maciej Socha , Aleksandra Richter oraz Adrian Dolatowski.

Gratulujemy teatrowi TRADYCJA i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Jagoda Mazurkiewicz