HERODY NAGRODZONE

HERODY NAGRODZONE

      W dniach 17 – 18 stycznia br. w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbył się XXX Jubileuszowy Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych HERODY 2015. W przeglądzie tym po raz kolejny wystąpił teatr Tradycja ZSM w Głubczycach, działający pod kierownictwem Marii Farasiewicz, zdobywając II miejsce!! Ponadto czterech aktorów Tradycji otrzymało nagrody indywidualne za wykreowane postaci. A byli to: Michał Bezpalko, Natalia Chaszczewska, Mateusz Kościelny oraz Mietek Zając. Z kolei Maria Farasiewicz została nagrodzona za reżyserię.

     Grupa teatralna z głubczyckiego „Mechanika” przedstawiła w Lewinie widowiskowy spektakl obrzędowo – kolędniczy z żywym akompaniamentem akordeonowym.

     To już jedenaste Herody w dwudziestoletniej historii teatru Tradycja. Warto też przypomnieć, że artyści z „Mechanika” mają na swym koncie pięć głównych nagród w tym przeglądzie, czyli tzw.
Bereł Heroda oraz sześć drugich miejsc, jak i mnóstwo indywidualnych wyróżnień.

     Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych to barwna impreza folklorystyczno – ludowa kultywująca i popularyzująca tradycje bożonarodzeniowe na Śląsku Opolskim oraz różnorodne formy kolędnicze. Wśród nich: chodzenie z kozą, turoniem, szopką  - Betlejką, choinką - Rajem , jasełka czy typowe herody, od których przegląd przyjął nazwę.

     Prof. Teresa Smolińska z Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego, od lat trzydziestu przewodnicząca jury, kładzie szczególny nacisk na walory etnograficzne prezentacji konkursowych, ich wartką akcję i kulturę żywego słowa.

     HERODY w Lewinie Brzeskim to jedyny w Polsce tego typu przegląd o zasięgu wojewódzkim. Swój prestiż i popularność zawdzięcza m.in. dobrej organizacji, wysokiemu poziomowi inscenizacji jak
i szerokiemu zainteresowaniu mediów. Podkreślmy, że teatr Tradycja uczestnicząc w HERODACH reprezentował nie tylko swoja szkołę, ale przede wszystkim nasze miasto, gminę i powiat Głubczycki.

     Na koniec należałoby przywołać nazwiska tych, którzy wystąpili w spektaklu teatru Tradycja.
Oto oni: Michał Bezpalko (Diabeł), Natalia Chaszczewska (Królowa), Maria Farasiewicz (Kolędniczka), Iwona Halikowska (Kolędniczka), Krzysztof Konieczny (Śmierć), Mateusz Kościelny (Herod), Robert Kudła (muzykant), Patryk Litwin (Kolędnik z szopką), Angelika Paterek (Anioł), Michał Salawa (Feldmarszałek), Patryk Urbanik (Turoń) oraz Mietek Zając (Żyd); pomoc techniczna – Dawid Szulborski.

         Gratulujemy Tradycji i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                            Maria Farasiewicz