Menu

19 lat bez barier

   W ramach festiwalu odbyły się dwa koncerty. Na scenie mieli szansę zaprezentować się niepełnosprawni z przedszkoli i szkół z oddziałami integracyjnymi oraz ich zdrowi rówieśnicy. Wystąpiła także starsza młodzież i dorośli z różnego rodzaju placówek szkolnych, instytucji samopomocowych i stowarzyszeń.

- Razem na scenie we wspólnocie, niepełnosprawni i zdrowi. Tutaj niepełnosprawność nie jest ułomnością, a staje się wartością. Dzieci, młodzież i dorośli. Swoista lekcja empatii, zrozumienia, przyjaźni i miłości. – mówi Maria Farasiewicz, główna organizatorka wydarzenia, społecznik.

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była Publicznemu Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka z oddziałami integracyjnymi w Głubczycach oraz Specjalnemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Głubczycach.

Festiwal „Bez Barier” jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w naszym kraju. Od lat przyciąga wielu uczestników nie tylko z województwa opolskiego, ale też z całej Polski.

Pomysłodawczynią i prowadzącą tego cyklicznego wydarzenia jest Maria Farasiewicz, nauczycielka języka polskiego z ZSM w Głubczycach. Festiwal „Bez Barier” organizuje już od dwóch dekad.

Organizatorka podkreśla, że celem festiwalu jest nie tylko przełamywanie barier osób niepełnosprawnych, ale także zwiększanie świadomości społecznej osób zdrowych.

- Integracja na scenie jest szczera, prawdziwa i autentyczna. Niestety, w realnym świecie pozostało jeszcze wiele barier do pokonania, zwłaszcza tych mentalnych. – dodaje Maria Farasiewicz.

Artykuł z Nowej Trybuny Opolskiej z dnia 24.11.2022r. - redaktor Łukasz Biernacki
#wydarzenie publiczne